Hacker News new | past | comments | ask | show | jobs | submit login

By what measure, though? What does "cheaper" mean here in terms of unit to unit comparison?

For those interested in protein, or feeling full, chicken is one of the cheapest things you can possibly buy. In NYC, fresh vegetables, and (god forbid) organic, is one of the most expensive things you can buy. In my experience, buying ingredients for a full salad with relatively fresh ingredients is almost as expensive as going to a moderately priced restaurant. It's crazy.

If what I said sounds wishy-washy, it's because no one's defined what a unit of animal product versus a unit of fruit and vegetables is, when doing this price comparison.

It might just be because the weather here doesn't give us Mediterranean-like weather conditions and a lot of stuff has to come from places like Mexico and California (it seems from what the local grocery stores are stocking).




I live in Japan. Here's a comparison between NYC and Tokyo: https://www.expatistan.com/cost-of-living/comparison/tokyo/n... Click on the plus on the left hand side of food. You can see that Tokyo has dramatically higher fruit and veg prices, especially compared with restaurants, etc (and even compared to chicken). However, it's still dead cheap to buy fruit and veggies. It's certainly one of the cheapest things on my budget. I definitely pay more for my cell phone contract than my fruit and veg!

Your contention that it costs almost as much to buy ingredients for a salad as going to a moderately priced restaurant, don't make sense to me. Even a "basic lunch in the business district" costs $16. That's pretty close to my entire weekly budget for fruit and veg. According to this site you could by a kg of tomatoes, a kg of apples and a kg of potatoes for $12. That's a hell of a lot of food.

When I first moved to Japan I cooked vegan meals at home. Since I got married, I eat a small amount of meat and fish with my wife (I still like vegan cooking). First, I should point out that I didn't eat dramatically more fresh fruit and veg as a vegan -- definitely more beans and grains, and probably a bit more veg. Fruit stayed about the same. My budget for food (which I track pretty closely) has almost exactly doubled per person since adopting more animal products. I spend about $2500 per year per person on groceries now, while I spent about $1300 per year per person on a vegan diet.

One thing that might stand out is the really, really small values there. Food is cheap compared to about every other expense as long as you are cooking for yourself. If you find yourself trying to cut back on your grocery budget, I will suggest that for most people there are almost always better ways to save that money.


> Even a "basic lunch in the business district" costs $16. That's pretty close to my entire weekly budget for fruit and veg. According to this site you could by a kg of tomatoes, a kg of apples and a kg of potatoes for $12. That's a hell of a lot of food.

I'm not sure what I'm missing. That's only 1466 calories according to Google, mostly from the potatoes—which are not particularly healthy. For $12, it is not much food. An average man eating 2500 calories per day would be spending $143 per week with this diet (of potatoes!). How do you get it to $16/week, including fruits?

For me, at least, fruits and vegetables are the most expensive part of my diet. And I can't afford to buy organic or shop at the farmer's market. It's worth it for me, but I don't pretend it is cheap.


>> In NYC, fresh vegetables, and (god forbid) organic, is one of the most expensive things you can buy

What isn’t expensive in NYC?

There are 310 million people in the USA who don’t live in NYC




Consider applying for YC's Spring batch! Applications are open till Feb 11.

Guidelines | FAQ | Lists | API | Security | Legal | Apply to YC | Contact

Search: