Milk is a lot cheaper in the US. I usually pay about $4/gallon.
Buy it by the pint: 0.49 (British pounds per Imperial pint) = 4.90836249 U.S. dollars per US gallon
Buy it by the 2 pints: (0.85 British pounds) per (2 Imperial pints) = 4.25725318 U.S. dollars per US gallon
Buy it by the 4 pints: (1 British pound) per (4 Imperial pints) = 2.50426658 U.S. dollars per US gallon
Milk is a lot cheaper in the US. I usually pay about $4/gallon.